MHZ2-20D1-M9PWVZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D1-M9PWVZ
Key Features
  • 120 mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting design ensures reliable performance in both directions.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring and control.
  • 45m lead wire with DC5V, 12V, and 24V compatibility for versatile applications.
  • 5Standard side-tapped mounting for easy installation and integration.
Product Details
MHZ2-20D1-M9PWVZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 20 mm