MHZ2-20D1-M9PWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-20D1-M9PWSDPC
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 3Pre-wired M9PWSDPC auto switch with a 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 4Solid-state technology ensures durability and long-lasting performance.
  • 5Compatible with DC voltages (5V, 12V, 24V) for versatile integration.
Product Details
MHZ2-20D1-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 20 mm