MHZ2-20D1-M9PWL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D1-M9PWL
Key Features
  • 120 mm bore size for versatile industrial applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient forward and return strokes.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state technology for reliable operation.
  • 43-wire PNP configuration with a 3m lead wire for easy integration.
  • 5Supports DC voltage range of 4.5V to 28V for flexible power options.
Product Details
MHZ2-20D1-M9PWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 20 mm