MHZ2-20D1-M9BSDPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20D1-M9BSDPC-X7
Key Features
  • 120 mm bore size ensures compatibility with a wide range of industrial applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 4Includes an indicator light for easy monitoring of cylinder status.
  • 5Closing direction spring assist enhances control and precision in operations.
Product Details
MHZ2-20D1-M9BSDPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 20 mm