MHZ2-20C-M9PZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20C-M9PZ
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal force and precision for automation tasks.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable operation in various applications.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output and 5m lead wire for easy integration.
  • 4Indicator light and grommet included for enhanced functionality and durability.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V, offering versatile voltage options.
Product Details
MHZ2-20C-M9PZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm