MHZ2-20C-M9PWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20C-M9PWSAPC
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal force and precision in compact spaces.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable operation in automation systems.
  • 3Pre-wired 2-color indicator auto switch with M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Solid-state auto switch supports DC voltage (4.5~28V) for versatile applications.
  • 5Includes a 0.5m lead wire and indicator light for enhanced usability and monitoring.
Product Details
MHZ2-20C-M9PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm