MHZ2-20C-M9NL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20C-M9NL
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting design (normally closed) for efficient and reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 43-wire (NPN) configuration with a 3m lead wire for easy integration.
  • 5Wide voltage range (DC4.5~28V) ensures compatibility with various systems.
Product Details
MHZ2-20C-M9NL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 20 mm