MHZ2-20C1-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20C1-M9PSAPC
Key Features
  • 120 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable operation in automation systems.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Indicator light and 3-wire (PNP) configuration for enhanced functionality and diagnostics.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible integration into various systems.
Product Details
MHZ2-20C1-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 20 mm