MHZ2-20C1-M9NL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20C1-M9NL
Key Features
  • 120mm bore size for precise and reliable operation in various applications.
  • 2Single-acting (normally closed) design ensures efficient and controlled movement.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and diagnostics.
  • 43-wire NPN configuration with a 3m lead wire for flexible installation and connectivity.
  • 5Standard side-tapped mounting for easy integration into existing systems.
Product Details
MHZ2-20C1-M9NL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 20 mm