MHZ2-20C1K-M9PWVSBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-20C1K-M9PWVSBPC
Key Features
  • 120mm bore size for precise and reliable operation in automation systems.
  • 2Single-acting, normally closed design ensures safety and efficiency.
  • 3Equipped with a 2-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring.
  • 4Pre-wired M8-4 pin connector with a 0.5m lead wire for quick installation.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible integration into various systems.
Product Details
MHZ2-20C1K-M9PWVSBPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End boss type Axial ported With Φ4 One-touch fitting
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 20 mm