MHZ2-20C1E-M9NMAPC-X5
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-20C1E-M9NMAPC-X5
Key Features
  • 120mm bore size ensures precise and reliable operation in various applications.
  • 2Single-acting (normally closed) design for efficient and controlled movement.
  • 3Fluororubber seal provides excellent resistance to heat, chemicals, and wear.
  • 5End boss type side ported design for compact and versatile mounting options.
Product Details
MHZ2-20C1E-M9NMAPC-X5
Made To Order
Fluororubber Seal
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 20 mm