MHZ2-16SN-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16SN-M9PSAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and straightforward functionality.
  • 3Solid-state auto switch with a pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Includes an indicator light for real-time status monitoring and troubleshooting.
  • 5Wide voltage range (DC4.5~28V) compatibility for versatile industrial applications.
Product Details
MHZ2-16SN-M9PSAPC
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm