MHZ2-16SM-M9PL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16SM-M9PL
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting (normally open) design for efficient and straightforward functionality.
  • 3M9PL solid-state auto switch with a 3-wire PNP output for enhanced control and monitoring.
  • 4Supports multiple voltages (DC 5V, 12V, 24V) for versatile application compatibility.
  • 5End boss type with axial ported M5 port for easy installation and integration.
Product Details
MHZ2-16SM-M9PL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End boss type Axial ported With M5 port
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 16 mm