MHZ2-16S-M9PWSAPCS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16S-M9PWSAPCS
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Single-acting design (normally open) ensures reliable performance in automation systems.
  • 3Pre-wired auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and integration.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for clear status monitoring.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies, offering versatile application options.
Product Details
MHZ2-16S-M9PWSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm