MHZ2-16S-M9NWVM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16S-M9NWVM
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting (normally open) design for efficient and straightforward functionality.
  • 4Compatible with DC5V, 12V, and 24V (DC4.5~28V) for versatile power options.
Product Details
MHZ2-16S-M9NWVM
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm