MHZ2-16S-M9NM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16S-M9NM
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Single-acting design (normally open) for simplified control and reduced energy consumption.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable and accurate position detection.
  • 43-wire NPN configuration with a 1m lead wire, compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies.
  • 5Standard basic type design ensures easy integration into various automation systems.
Product Details
MHZ2-16S-M9NM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm