MHZ2-16S-M9BW
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16S-M9BW
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and reliable operation.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state technology for precise control.
  • 4DC24V compatibility (DC10~28V) ensures versatile power supply options.
  • 5Includes a 0.5m lead wire and grommet for easy installation and durability.
Product Details
MHZ2-16S-M9BW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm