MHZ2-16S3-M9NM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16S3-M9NM
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and straightforward functionality.
  • 3Flat-type fingers provide a secure and stable grip for various applications.
  • 5Includes a 1m lead wire and supports DC voltage (4.5~28V) for versatile integration.
Product Details
MHZ2-16S3-M9NM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 16 mm