MHZ2-16S2E-M9PVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16S2E-M9PVSAPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting (normally open) design ensures efficient performance.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4End boss type side ported body for versatile mounting options.
  • 5Dual auto switches with indicator light for enhanced functionality and monitoring.
Product Details
MHZ2-16S2E-M9PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 16 mm