MHZ2-16S1-M9PWVSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16S1-M9PWVSDPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and straightforward functionality.
  • 3Pre-wired M9PWVSDPC auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 4Solid-state auto switch supports DC voltage (4.5~28V) for versatile applications.
  • 5Standard side-tapped mounting for easy installation and integration into systems.
Product Details
MHZ2-16S1-M9PWVSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 16 mm