MHZ2-16S1E-M9NWMAPC-X5
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16S1E-M9NWMAPC-X5
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Single-acting design with normally open configuration for reliable performance.
  • 3Fluororubber seal ensures durability and resistance to harsh environments.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring and control.
  • 5Pre-wired M8-3 pin connector with a 1m lead wire for quick installation.
Product Details
MHZ2-16S1E-M9NWMAPC-X5
Made To Order
Fluororubber Seal
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 16 mm