MHZ2-16DW-M9BVL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16DW-M9BVL
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides precise control in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 4Axial ported design with one-touch fitting for easy installation and maintenance.
  • 53m lead wire with DC24V compatibility ensures flexibility in various setups.
Product Details
MHZ2-16DW-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End boss type Axial ported Φ4 One-touch fitting For coxial tubing
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm