MHZ2-16DNW-M9B
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16DNW-M9B
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for various industrial applications.
  • 2Double-acting design provides efficient and reliable operation in both directions.
  • 3Narrow type basic design with end boss type axial porting for easy installation.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light and 0.5m lead wire for enhanced control.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) power supply, offering versatile voltage options.
Product Details
MHZ2-16DNW-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End boss type Axial ported Φ4 One-touch fitting For coxial tubing
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm