MHZ2-16DN-M9NSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16DN-M9NSAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin pre-wired connector for easy installation.
  • 4Includes indicator light for real-time status monitoring.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies, offering versatile usage.
Product Details
MHZ2-16DN-M9NSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm