MHZ2-16DN-M9NMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16DN-M9NMAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 3Narrow type basic body for compact installation in tight spaces.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy integration.
  • 5Indicator light and 1m lead wire enhance usability and monitoring.
Product Details
MHZ2-16DN-M9NMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm