MHZ2-16DN-M9BWVLS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16DN-M9BWVLS
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in various applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional movement for enhanced performance.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring and control.
  • 4Includes a 3m lead wire with a perpendicular connection for convenient installation.
  • 5Compact narrow type design saves space while maintaining high functionality.
Product Details
MHZ2-16DN-M9BWVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm