MHZ2-16DN1-M9PWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16DN1-M9PWSDPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design for efficient bidirectional movement.
  • 3Narrow type side tapped mounting for versatile installation options.
  • 5Supports DC voltage (5V, 12V, 24V) with a wide operating range of DC4.5~28V.
Product Details
MHZ2-16DN1-M9PWSDPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 16 mm