MHZ2-16DN1-M9PL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16DN1-M9PL
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism provides precise control in both directions.
  • 3Narrow type side-tapped mounting for compact and space-saving installation.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 53-wire PNP output with a 3m lead wire, compatible with DC 5V, 12V, and 24V.
Product Details
MHZ2-16DN1-M9PL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 16 mm