MHZ2-16DN1-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16DN1-M9BWL
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Narrow type side tapped mounting for easy installation in tight spaces.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for enhanced visibility and durability.
  • 53m lead wire with DC24V compatibility ensures flexible and efficient power connection.
Product Details
MHZ2-16DN1-M9BWL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 16 mm