MHZ2-16D-M9PWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9PWZ
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 4Compatible with DC voltages (5V, 12V, 24V) for versatile use in various systems.
  • 5Standard basic type with a durable design, suitable for industrial automation needs.
Product Details
MHZ2-16D-M9PWZ
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm