MHZ2-16D-M9PW-X4
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9PW-X4
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting mechanism ensures reliable performance in both directions.
  • 3Heat-resistant design withstands temperatures up to 100°C.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring and control.
  • 53-wire PNP configuration with a 0.5m lead wire for versatile connectivity.
Product Details
MHZ2-16D-M9PW-X4
Made To Order
Heat Resistance (100‵C)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm