MHZ2-16D-M9PWV
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9PWV
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting mechanism ensures reliable performance in both directions.
  • 32-color indicator solid-state auto switch with a 0.5m lead wire for easy installation.
  • 4Compatible with DC5V, 12V, and 24V, offering versatile voltage options.
  • 5Standard basic type design ensures compatibility with a wide range of applications.
Product Details
MHZ2-16D-M9PWV
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm