MHZ2-16D-M9PVS-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16D-M9PVS-X7
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal force and precision for various industrial applications.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable and easy monitoring.
  • 4Spring assist in the closing direction enhances operational efficiency.
  • 5Compact and durable design suitable for demanding environments.
Product Details
MHZ2-16D-M9PVS-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm