MHZ2-16D-M9PSAPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9PSAPC-X7
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 4Spring assist in the closing direction enhances control and precision.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 5V, 12V, 24V) for flexible integration into various systems.
Product Details
MHZ2-16D-M9PSAPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm