MHZ2-16D-M9PMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9PMAPC
Key Features
  • 116 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Indicator light enhances visibility and monitoring of cylinder status.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V, offering versatile voltage options.
Product Details
MHZ2-16D-M9PMAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm