MHZ2-16D-M9PL-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9PL-X7
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate position detection.
  • 43-wire PNP configuration with a 3m lead wire for easy integration into systems.
  • 5Closing direction spring assist enhances performance and safety in automation setups.
Product Details
MHZ2-16D-M9PL-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm