MHZ2-16D-M9NWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9NWZ
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch enhance monitoring and control.
  • 45m lead wire with 3-wire (NPN) configuration ensures easy installation and connectivity.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V power supplies for versatile use.
Product Details
MHZ2-16D-M9NWZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm