MHZ2-16D-M9NWM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9NWM
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional operation.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch enhance monitoring and control.
  • 4Compatible with DC5V, 12V, and 24V for versatile power options.
  • 5Includes a 1m lead wire and grommet for easy installation and durability.
Product Details
MHZ2-16D-M9NWM
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm