MHZ2-16D-M9NMBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16D-M9NMBPC
Key Features
  • 116 mm bore size for precise and efficient operation in automation systems.
  • 2Double acting design ensures reliable performance in both directions.
  • 3Solid state auto switch with pre-wired M8-4 pin connector for easy installation.
  • 4Indicator light provides clear status visibility for enhanced monitoring.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V power supplies, offering versatile application options.
Product Details
MHZ2-16D-M9NMBPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm