MHZ2-16D-M9BWVSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16D-M9BWVSDPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting design ensures reliable bidirectional movement.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch for enhanced monitoring.
  • 4Pre-wired M12-4 pin connector simplifies installation and connectivity.
  • 5Compatible with DC10~28V, offering versatile voltage application.
Product Details
MHZ2-16D-M9BWVSDPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm