MHZ2-16D-M9BVZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9BVZ
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 45m lead wire and DC24V compatibility for versatile installation and use.
  • 5Standard basic type with durable construction for reliable long-term operation.
Product Details
MHZ2-16D-M9BVZ
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm