MHZ2-16D-M9BAVLS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-M9BAVLS
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation in industrial applications.
  • 2Double-acting design ensures reliable performance in both directions.
  • 3Water-resistant auto switch with a 2-color indicator for enhanced visibility and durability.
  • 4Includes a 3m lead wire for flexible installation and connectivity.
  • 5Solid-state auto switch with DC24V compatibility ensures stable and consistent performance.
Product Details
MHZ2-16D-M9BAVLS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm