MHZ2-16DE-M9PWM-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16DE-M9PWM-X7
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting design ensures reliable performance in both directions.
  • 3End boss type side ported for easy installation and compact design.
  • 4Equipped with a 2-color indicator, solid-state auto switch for enhanced control.
  • 5Closing direction spring assist for smooth and consistent operation.
Product Details
MHZ2-16DE-M9PWM-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm