MHZ2-16DE-M9NM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16DE-M9NM
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting mechanism allows for precise control in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 4End boss type side ported design for easy installation and maintenance.
  • 53-wire NPN configuration with a 1m lead wire for versatile connectivity.
Product Details
MHZ2-16DE-M9NM
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm