MHZ2-16D-A310-Y69AS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-A310-Y69AS
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 33-wire NPN configuration compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies.
  • 4Includes a 0.5m lead wire for easy installation and connectivity.
  • 5Compact design with standard finger position for versatile integration.
Product Details
MHZ2-16D-A310-Y69AS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position
Standard
Bore Size
Bore Size 16 mm