MHZ2-16D-A210-Y69B
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D-A210-Y69B
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation.
  • 2Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 32-wire configuration with a 0.5m lead wire for convenient installation.
  • 4Operates on DC24V (DC10~28V) for versatile voltage compatibility.
  • 5Standard finger position ensures compatibility with various setups.
Product Details
MHZ2-16D-A210-Y69B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position
Standard
Bore Size
Bore Size 16 mm