MHZ2-16D3-M9PVSAPCS-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16D3-M9PVSAPCS-X7
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting design ensures reliable performance in both directions.
  • 3Flat type fingers for secure and stable gripping applications.
  • 4Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy integration and durability.
  • 5Closing direction spring assist for enhanced control and safety.
Product Details
MHZ2-16D3-M9PVSAPCS-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 16 mm