MHZ2-16D3-M9NVL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D3-M9NVL
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Flat type fingers provide secure and stable gripping for various applications.
  • 4Solid state auto switch with indicator light ensures accurate position detection.
  • 53-wire NPN configuration with a 3m lead wire offers flexible installation and compatibility with DC5V, 12V, and 24V power supplies.
Product Details
MHZ2-16D3-M9NVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 16 mm