MHZ2-16D2-M9PWZS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9PWZS
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in automation systems.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 32-color indicator auto switch with PNP output for easy status monitoring.
  • 45m lead wire provides flexibility in installation and setup.
  • 5Compact and durable construction suitable for industrial environments.
Product Details
MHZ2-16D2-M9PWZS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 16 mm