MHZ2-16D2-M9PWVZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9PWVZ
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in various industrial applications.
  • 4Compatible with DC voltages (5V, 12V, 24V), offering flexibility in power supply options.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction ensure easy mounting and integration.
Product Details
MHZ2-16D2-M9PWVZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 16 mm